A kulturális járulék keringője
Itt mindenki megőrült? De teljesen?
Hetek óta nézem a nyílt színi találgatást: vajon lesz-e „internetadó” vagy sem? Lehet-e módosítani a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) működését meghatározó törvényt, és kibővíteni az ún. kulturális járulékok körét vagy sem?
Nézem és figyelem a publikus üzengetéseket, a sajtóhírekbe foglalt politikai szólamokat, és szinte alig találok igazi érveket és cáfolatokat. Tényeket és javaslatokat. Jószerivel csak kommentárokat lehet látni vagy reakciókat. Pedig itt arról van szó, hogy a magyar kultúra-finanszírozásban döntő szerepet játszó NKA újraosztható forrása közel 3 milliárd forinttal bővülhetne. Amennyiben konszenzus alakul ki arról, hogyan rakódhat bizonyos százaléknyi kulturális járulék bizonyos szolgáltatásokra és termékekre.
Mert itt nem csak az internet-hozzáférési szolgáltatás kerülne be a „járulékoltatott” körbe (s itt most a magyar nyelvet merénylő, kicsippentett idézmények jönnek), hanem „a mobil adatátvitelből származó tevékenység” és a bútorok is, mint olyan termékcsoport, melyben „az átlagosnál jelentősebb nagyságrendű formatervezés, design testesül meg”.
Téves és olcsó fogás tehát az egészet „internetadónak” vagy giccsadónak aposztrofálni. Egyből az is megjegyezhető: a mobilosok vagy mondjuk a bútoros szakmai szervezetek nem kezdtek el szirénázni. Csak bizonyos internetes szolgáltatók vagy szövetségek. Elhangzott – egészen halkan –, hogy ha megvalósul a járulékkiterjesztés, akkor a havi internetszolgáltatásért kb. 30-60 forinttal kellene többet fizetni. És ez vállalhatatlan! A kettő darab SMS árába kerülő tehernövekedésre mondjuk együtt nemet! Rabok leszünk vagy szabadok? Vagy fasza kuruclegények, akik csípőből kontrázzák ezt a tervet (persze igazi magyarázatok nélkül). És az információs társadalom fejletlenségére mutogatunk, ami szintén csak nettó kuruckodás.
Az is tudható – persze csak akkor, ha valaki kicsit utánanézett az egész NKA-s törvénymódosítási tervnek –, hogy ebben a körben egyúttal 35 termék befizetési kötelezettségének megszüntetésére tesznek javaslatot, többek között a szótárak, a lemezjátszók, a hangkazetták, a CD-k, a CD-ROM-ok, a videokazetták, vagy a DVD-kölcsönzés kikerülnek ebből az adónem-körből. Hét terméknek pedig, mint például a könyvnek, felére vagy harmadára csökkenne a járulékkulcsa.
Persze mondható: ezt miért nem hallottuk idáig? Miért csak arról szólnak a sirámokkal teli álnaiv szólamok, hogy ez tv.módosítás a digitális írástudás terjedését gátolja? Vagy, ezen túl, miért csak adóügyi problémaként vetődik ez fel?
A kommunikációs bénázás ráfogható az előterjesztő NKA-ra, vagy az OKM-re, de ezzel nem jutunk túl messzire. Bár még most is érdemes lenne előállni pusztán a tényekkel és számokkal, és nem mosolyogva nézni a publikus bábszínházi küzdelmet.
Az teljesen biztos, hogy az adórendszer reformját egyszer valóban el kell végezni, s az is lehet, hogy ennek keretében a kisadónemnek minősülő járulékokat is örökre el kell felejteni. Az viszont nem látható, hogy az olyannyira kívánt adóreform által előálló üres lukakat, forráshiányokat milyen új forrás vagy módszer, modell helyettesítené be – mondjuk az NKA esetében, vagy a kulturális és művészeti élet finanszírozása esetében. Időről-időre felmerül például a szerencsejáték-bevételekkel való ötletelés, de a valódi alternatívák és megvalósítások alapos megvitatása mindig hiányzik.
De jelenleg nem tartunk még semmilyen adóreformnál.
Ami van az a következő: az NKA bevételei valóban csökkenő tendenciát mutatnak. Ez a szervezet, pénzügyi alap, a kormánytól karnyújtásnyira lévő kuratórium-rendszer 15 éve vesz részt a magyar kultúra finanszírozásában. És nem tud új lendületet venni, vagy megújulni, mert elsősorban a bevételi oldallal van elfoglalva, azzal, hogy a járulékfizetési hajlandóságnak van kiszolgáltatva az egyenlege. Ezért aztán – hosszú évek háttértárgyalásai után, mert ne gondoljuk, hogy ez tegnap kezdődött el, s gyorsan megegyeztek, mondjuk a mobil-cégekkel – át akarja gondolni a járulékoltatott termékkört, és előáll ezzel a javaslat-csomaggal. S nem avval foglalkozik, ami az utóbbi 5 évben rendszeresen felmerül, hogy hatékonyan és átláthatóan működik-e vagy sem, hogy ez a kuratóriumi-kollégiumi struktúra rugalmasan követi-e a kultúra változásait és sokszínűségét, hogy az NKA költségvetésének 25%-át még mindig miniszteri keretnek hívják, s ez megengedhetetlenül magas puha pénz. Hanem, hogy legyen végre magasabb bevétele, amiből aztán egy kicsit másfajta redisztribuciót folytathat.
Hogy milyet, azt egyáltalán nem, vagy csak alig látni, hiszen csak annyit tudhatunk, hogy ha az NKA kerete ilyen járulékokkal és ilyen léptékkel bővülhetne, akkor – ahogy ez a sajtóban többször is megjelent – elindulhatna a könyves kultúrát támogató Márai- program, a nagyrendezvények és fesztiválok kiemelt támogatása, és a rendszerezett digitalizáció programja a kulturális örökség és a kortárs kultúra érdekében.
Mit is jelentenek ezek a gyakorlatban? Az igazi kérdéseket innentől kell feltennünk. Ezekre van szüksége az NKA-nak (vagy ki mondja, hogy éppen ezeket a mezőket kell támogatni?), s ha igen, akkor beszéljünk már a tartalomról és megvalósításról is.
Erről fogalmunk sincs, és minden bizonnyal nem is lesz egy ideig.
Április 23-ára ugyanis mindenki megbolondult.
A kormány képviselői minden kiterjesztést támogatnak, de nem értenek egyet azok beterjesztési formájával, az akcionista Schiffer kartárs a textiltermékekre is kivetné a kulturális járulékot, ezen röhög a fél ország, a ruházati termékek adóztatásából újabb százmilliókat vár az NKA elnöke, az egyik sztárblogger nagyfiú hangosan kutyapicsázik a netre terhelt adónem miatt és összecsúsztat mindent mindennel, a médiaszakértők szomorú spánielpillantásokkal temetik a digitális kultúrát. És néhányan komcsiznak, persze.
Ez egy csoda!
Szép kis operettország ez, ugye?
Az NKA pénzügyi konszolidációjára tett javaslat kivert bizonyos biztosítékokat, az ügyetlen kommunikáció elfedi a részleteket, a kulturális járulékok körének bővítési ötlete elfedi a valódi kérdéseket. Hiszen a műbalhék sorozatában megint nem az NKA 15 év utáni megújulásáról fog szólni a nyilvánosság előtti vita, hanem a nyakkendők megadóztatásán fogunk heherészni. Nem a digitális írástudatlanságról indul el beszélgetés, hanem a távközlési érdekvédelmi szervezetek keménytökűségével foglalkozik a sajtó.
A faramucian abszurd ebben a helyzetben az, hogy a kulturális életnek valóban jól jönne az a ca. 3 milliárd forint. Ennek a mondatnak persze van némi demagóg íze. Mert hogy a fenébe ne jönne jól egy ekkora összeg! Ennek van húzása, politikai és egyéb svungja. Csak ahová ez becsatornázódna, az egy sor újabb kérdést vet fel. S ennek kapcsán az jutott eszembe, hogy meglehet, az internetes és informatikai szervezetek egységes elutasító álláspontja pont ebből fakad: a kulturális járulék esetleges megjelenésenek határozott elvetése csak a felszín. Ürügy arra, hogy elutasítsák vagy bemutassanak az NKA nevű szervezetnek, vagy még inkább, az átgondolatlan kormányzati előterjesztéseknek. A reformok helyetti ötleteléseknek.
Ez akkor most a szimbolikus progresszió?